انجیر خشک باکیفیت

انجیر یوه‌ای با کیفیت غذایی برتر است که به طور گسترده در یونان، ترکیه، ایتالیا و الجزایر مصرف می‌شود انجیر خشک سرشار از چندین ویتامین و همچنین منبع مهم کربوهیدرات است  انجیر عمدتا به صورت تازه مصرف می شود با این حال، به دلیل رطوبت بالای آنها که رشد میکروبی را افزایش می دهد، بسیار فاسد شدنی هستند، که باعث می شود عمر کوتاه پس از برداشت آنها طولانی شود.

انجیر خشک اعلا خشک کردن با هوا یک روش نگهداری مواد غذایی است که مبتنی بر حذف رطوبت است که منجر به کاهش قابل توجه فعالیت آب  فعالیت میکروبی محدود و حداقل نرخ واکنش های آنزیمی و شیمیایی می شود  اما در مورد محصولات غذایی با رطوبت بالا، کاهش آنها مستلزم اعمال دماهای بالا برای مدت طولانی است که منجر به تخریب کیفیت (چروکیدگی، سخت شدن، قهوه ای شدن، تخریب ویژگی های حسی) و کاهش مقبولیت مصرف کننده می شود.

در عین حال، افزایش هزینه های انرژی، خشک کردن در هوا را به یک فرآیند نگهداری مواد غذایی پرهزینه تبدیل می کند  معایب خشک کردن معمولی در هوا و نیاز به روش های کارآمدتر فرآوری میوه منجر به بررسی تکنیک های جایگزین کم آبی شده است  فرآیند آبگیری اسمزی  شامل حذف جزئی آب از غذا از طریق غوطه ور شدن آن در محلول هیپرتونیک است.

پدیده انتشار با دو جریان مخالف صورت می‌گیرد:انجیر خشک نرم  جریان آب از غذا به محلول بیرونی و جریان همزمان املاح از محلول به غذا که ترکیب آن را غنی می‌کند و در نتیجه منجر به افزایش قابل توجه ارزش غذایی می‌شود این مکانیسم ها منجر به از دست دادن آب و افزایش جامد در غذا می شود. فرآیند معمولا در دماهای ملایم (<50 درجه سانتیگراد) انجام می شود. بنابراین، مصرف انرژی پایین و هزینه های پردازش مورد نیاز است.

اثر محلول‌های اسمزی مختلف بر پدیده‌های انتقال جرم در تیمار و کیفیت انجیر، با توجه به اینکه یک تکنیک آب‌گیری مستقل است، گزارش شده است کارهای محدودی وجود دارد که اثر ترکیبی با خشک کردن هوا  را بر کیفیت انجیر خشک ساوه خشک نهایی مورد مطالعه قرار داده است.کار ما با سایر مطالعات ذکر شده در ادبیات متفاوت است، زیرا نه تنها داده‌های تجربی، بلکه توصیفی ریاضی از تأثیر روش‌های آب‌گیری اسمزی و روش‌های خشک کردن هوا (هیچ اثری اطلاعات مرتبطی را در مورد بافتی مانند انجیر ارائه نمی‌کند) بر کیفیت ارائه می‌دهد.

  • منابع:
    1. Dried Figs Quality Improvement and Process Energy Savings by Combinatory Application of Osmotic Pretreatment and Conventional Air Drying

  • تبلیغات:
  1. رنگ به طور طبیعی در بالای آب شناور می شود
  2. انجام فوری برنامه نویسی اندروید استودیو
  3. 25 راه عجیب پولدار شدن در ایران
  4. محل فروش بهترین شکر قهوه ای بسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *